Logo Alt
(032) 244 70 70
(050) 804 70 70
вул. Наукова 96 Б

Катаракта - "подарунок" на пенсію

"Високий замок" 29.03.2007 №57(3464)

Коли окуляри безсилі…

Ірина КУШИНСЬКА


Ця хвороба не застає зненацька.

Вона розвивається поступово, роками. Не завдає дискомфорту і не має зовнішніх ознак – ніякого почервоніння чи припухлості, які могли б насторожити. Тільки раптом людина відчуває, що гірше бачить. Купує окуляри, які на початках можуть допомагати. Проте зір невпинно падає. Тоді звертаються до офтальмолога, який і діагностує катаракту. Про це поширене захворювання розповідає відомий хірург-офтальмолог, член Європейського товариства катарактальних та рефракційних хірургіві Американської академії офтальмології, завідувач кафедри офтальмології ЛНМУ Андрій Гудзь

Жовч щуки – проти катаракти?..

- Катаракта – помутніння кришталика ока, яке виникає з віком, - розповідає Андрій Гудзь. - Існують і вроджені катаракти, пов’язані зі спадковими факторами. Якщо катаракта не вроджена, а набута, то вона стосується в основному тих, кому – “за 50”. Хоча іноді стикаються з цією проблемою і молоді люди. Найстарша наша пацієнтка мала 102 роки, але вік основної маси хворих на катаракту – 65-85 років. До груп ризику належать хворі на цукровий діабет та ті, хто переніс травми ока. У затятих курців ризик захворіти на катаракту збільшується у чотири рази. Єдиним відомим сьогодні методом лікування катаракти є хірургічне втручання. Очні краплі дещо призупиняють розвиток вже наявної катаракти, але усунути проблеми не можуть. Люди намагаються застосовувати народні методи, які також не дають бажаного результату. До речі, ці методи бувають дуже екзотичними, і часом пацієнти вважають, що чим екзотичніші “ліки”, тим більша надія на видужання. Наприклад, крім закапування меду у різних ступенях розведення з дистильованою водою, пробують капати в очі витяжку з червоних черв’яків чи… жовчі щуки. Науці невідомо, як це впливає на катаракту, але деякі пацієнти скаржаться на сильне печіння і подразнення кон’юнктиви після такого лікування. Врешті-решт звертаються до хірургів-офтальмологів, які буквально за 10-15 хвилин операції усувають катаракту і повертають людині якісний зір.

Болю менше від видалення катаракти, аніж… зуба


- У кожній офтальмологічній клініці операції на катаракту займають основну частину хірургічних втручань, - веде далі Андрій Гудзь. - Раніше під час операцій робили великий розтин (близько 10-12 мм), через який виводили кришталик та імплантували штучний. Поступово у пацієнта відновлювався зір, проте він був нестабільним, міг змінюватися. Сучасна методика проведення оперативних втручань впроваджується завдяки ультразвуку. Розтин – менший, ніж 3 мм. Все проводиться під знечуленням у вигляді очних крапель. Бувало, що пацієнти після закінчення операції запитували: “Коли ж ви вже почнете оперувати?”. Людина відчуває усі дотики і маніпуляції лікаря, проте болю немає. Операція – менш дискомфортна, аніж візит до стоматолога. До того ж зір відразу через 5-10 хвилин після операції поліпшується. Процедура амбулаторна, і після операції пацієнти йдуть додому, а ті, хто приїжджає з віддалених районів, залишаються на декілька днів у стаціонарі під контролем лікарів. Ультразвуковий метод проведення операції – менш травматичний для пацієнта.

До останніх досягнень у хірургії катаракти належить імплантація мультифокальних кришталиків, які, на відміну від попередніх, дозволяють пацієнту бачити без окулярів не лише вдалечінь, а й зблизька.

Щоб все бачив, але на сусідку не дивився!


- А катаракта вражає як чоловіків, так і жінок однаково?

- Так. Тільки жінки після операції можуть попросити лікаря сказати прооперованому чоловікові, щоб він горілки не пив, бо осліпне, або щоб на сусідку не заглядав…

На фото: Андрій Гудзь: “Мікрохірургія ока – королева хірургії”.
© Високий Замок - інтернет версія
    www.wz.lviv.ua