Logo Alt
(032) 244 70 70
(050) 804 70 70
вул. Наукова 96 Б

Як поліпшити зір? (ВЗ, 25.11.2004)

Пряма лінія

25.11.2004 №217(2897)

Людмила ПОЛЕВСЬКА, Олена ГОНЧАРУК

Зір - дорогоцінний дар людині. На превеликий жаль, ми усвідомлюємо це лише тоді, коли навколишній світ починає втрачати кольори.

На зір впливає чимало факторів - супутні захворювання, вік, вроджені патології. Як допомогти очам, як уникнути зорового дискомфорту - саме про це читачі “Високого Замку” розпитували під час прямої телефонної лінії завідувача кафедри офтальмології факультету післядипломної освіти з курсом очних хвороб Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького, доцента Андрія Степановича Гудзя (на фото).

- Андрію Степановичу, як у дуже маленької дитини можна виявити порушення зору?

- Є так звані контрольні методи: дитині демонструють перед очима іграшки і спостерігають, наскільки жваво вона реагує на яскраві кольори, на рухи. Батьки повинні звернути увагу на очі дитини, чи не стали вони неприродно великими. Оскільки бувають вроджені проблеми, що характеризуються підвищенням очного тиску (це в подальшому може призвести до сліпоти). У дитини дуже еластичні оболонки ока, і око внаслідок підвищення тиску збільшується. Занепокоєння батьків повинно зумовити і те, що дитина косить. Тобто при будь-яких відхиленнях маля потрібно негайно проконсультувати у дитячого офтальмолога.

У мене досить часто тріскають судинки в оці. Око заливає кров’ю. Скажіть, будь ласка, з чим це може бути пов’язано?

- Заочно важко пояснити. Такий стан може виникати без жодних причин, які можна пояснити раціонально. Пацієнтів це дуже лякає, але, на щастя, ця проблема не становить жодної загрози для зору і не потребує лікування. Крововилив спонтанно зникне за декілька днів.

А це не є ознакою підвищення очного тиску?

- Ні, з очним тиском це не пов’язано. Та проконсультуватись з офтальмологом я би вам радив.

Моє прізвище Вовчаста. Рік тому ви зробили мені операцію. Нема таких слів, щоб висловити свою безмежну вдячність. Ви народили мене ще раз на світ. Дай вам Боже здоров’я, щастя і успіхів у вашій роботі.

- Дякую і вам, пані Вовчаста, за теплі слова. А як ви зараз почуваєтеся?

- Добре. Лише хотіла у вас запитати. Я почергово закрапую очі квінаксом і тауфоном. Вже досить довго.Чи не порадите ще якісь краплі?

- Якщо вас нічого не турбує, необхідності у постійному використанні крапель немає. Проте щодо цього вам слід проконсультуватись з офтальмологом.

Пане Гудзь, скажіть, чи правда, що для того, аби прооперувати катаракту, треба чекати, поки вона “дозріє”?

- Ні, ми оперуємо катаракту на будь-якій стадії. Навіть при стовідсотковому зорі. Є такі форми катаракти, при яких у зв’язку з обмеженим центральним помутнінням кришталика можна мати 100-відсотковий зір удалечінь, але неможливо читати навіть в окулярах.

Доброго дня. Мене звати Андрій. Я працюю на комп’ютері. Роблю і перерви, і певні вправи для очей. Але все одно дуже часто болять очі і голова. Що порадите робити?

- Якщо ви працюєте з комп’ютером, є кілька факторів, що призводять до зорової втоми. Наприклад, необхідно, щоб приміщення, в якому ви працюєте, добре провітрювалось, щоб у ньому не курили. Зорову втому посилює робота кондиціонера. Коли людина виконує зорову роботу, вона не кліпає. Через певний час виникає відчуття печії в очах. Це є ознакою того, що у вас “висихає” сльоза. Щоб цьому зарадити, можна використовувати препарати під загальною назвою “штучна сльоза”. Це і краплі, і гелі. Якщо ви будете їх застосовувати, це значно полегшить стан. Коли ви робите перерву, відведіть погляд від екрана і спробуйте “прокліпатися”. Щодо головного болю - важко сказати. А ви користуєтесь окулярами при роботі?

- Так, у мене короткозорість - мінус 5.

- Це може бути причиною головного болю. Якщо ваша повна корекція - 5, окуляри призначено для відстані п’яти метрів і далі. Для роботи на комп’ютері, розташованому від очей на відстані 50-70 см, вам потрібні значно слабші окуляри. При роботі ви перенапружуєте зір і тому болить голова. Зверніться до офтальмолога, який підбере вам окуляри для роботи.


Пане Андрію, мені поставили діагноз: помутніння склоподібного тіла ока. Де у Львові це лікують? Куди звертатись?

- Я би радив діяти таким чином. Зверніться до вашого дільничного окуліста, який зробить усі базові обстеження. А потім з результатами цих обстежень приходьте до мене на консультацію.

Синові поставили діагноз “астигматизм”. Йому десять років, і тільки нещодавно ми виявили короткозорість. Ходимо до лікаря, робимо вправи і кожного вечора капаємо препарат тропікамід. Але я почула, що ці ліки мають побічну дію - пізніше може не бути дітей. Чи варто його застосовувати для лікування короткозорості?

- Тропікамід рекомендують для короткотривалого застосування. Основна його дія полягає в тому, щоб розширити зіничку і зняти спазм акомодації. Вилікувати ним короткозорість, що вже сформувалася, неможливо. Прошу сказати, ви не помічаєте змін у поведінці дитини після застосування тропікаміду? Чи не стає вона надто збудженою?

- Ні. Жодних змін немає.

- Це добре. Тому що у дітей він інколи може спричиняти таку реакцію. Хочу ще раз наголосити: тропікамід може призупинити прогресування певних форм короткозорості, але не вилікувати її.

- У мене ще одне запитання. Син погано читає. Дуже повільно. Можливо, це пов’язано із поганим зором. Що б ви порадили?

- Проконсультуйте дитину у невропатолога. Око лише частина органу зору, яке сприймає і передає імпульси до кори головного мозку. Тож слід виключити можливу патологію і з боку центральної нервової системи.

Пане доктор, моїй родичці 95 років. 20 років тому їй робили операцію - видаляли катаракту. Зараз одне око в неї зовсім не бачить, а другим вона розрізняє лише тіні. Колір не бачить. Чи можна в такому віці щось зробити?

- Для нас вік не є перешкодою. Ми успішно оперували пацієнтів у сторічному віці. Але щоб дати конкретну відповідь, треба оглянути вашу родичку. Якщо є результати обстежень, приїжджайте на консультацію до нас.

Доброго дня. Вас турбують з Кам’янки-Бузької. У моєї дитини від народження не було зіниці в лівому оці. У шість місяців їй зробили операцію і сформували штучну зіничку. Зараз ми повернулися з Одеси, де були на розробці зору. Мене цікавить, чи є у Львові відповідна апаратура і умови для таких процедур?

- Конкретну інформацію щодо вашого запитання ви можете отримати в Брюховичах в обласній дитячій офтальмологічній лікарні. Крім цього, у Львові є Центр охорони зору дітей на вул. Чупринки, 65. Спробуйте звернутись туди.

Доброго дня, скажіть, будь ласка, як ви ставитесь до окулярів, придбаних на лотках?


- Це лотерея. Ви можете їх вдало підібрати і все буде гаразд. Але невдало підібрані окуляри можуть призвести до певного дискомфорту.

- А їх якість?

- Взагалі, це питання не до мене. Офтальмологи - лікарі, що займаються лікуванням хвороб ока, а оптики - власне виготовляють лінзи та оправи. Тож це запитання до оптиків.