Кришталик - це біологічна лінза в оптичній системі ока, що має двоопуклу форму і виконує функцію фокусування зображення на сітківці на різних відстанях.
Кришталик здатний повноцінно виконувати свої функції при умові, коли він прозорий, а його форма, сила та розміри відповідають співвідношенню до розмірів інших структур ока.
Будь-які вроджені чи набуті помутніння кришталика або його капсули, незалежно від впливу гостроти зору, мають назву "катаракта". Катаракта є найбільш поширеною причиною погіршення зору з віком у більшості людей.
Порушення обміну речовин, соматичні патології, запальні захворювання ока, травми, вживання гормональних ліків, часті інсоляції, вплив токсинів та інші фактори сприяють виникненню та прогресуванню катаракти навіть у молодих осіб.
Катаракта не є онкогенним захворюванням. Єдиним шляхом лікування є оперативне втручання, що полягає у видаленні природного помутнілого кришталика та імплантація, натомість, інтраокулярної лінзи (ІОЛ) у капсульний мішок. В ряді випадків, особливо при ускладнених катарактах, розташування ІОЛ може моделюватись хірургом.
В залежності від виду катаракти, пацієнт по-різному може відчувати погіршення зору, проте типовими скаргами є наявність:
Якщо помутніння не розташовані у центрі кришталика, пацієнт може навіть не підозрювати про наявність катаракти.