Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Оклюзія центральної артерії сітківки

Оклюзія центральної артерії сітківкиОклюзія центральної артерії сітківки (ОЦАС), гілки центральної артерії сітківки, виникає внаслідок гострого порушення кровообігу у системі кровопостачання сітківки – центральної артерії сітківки та її гілок, або внутрішньої сонної артерії.

Симптоми

Частина сітківки, що різко втратила кровопостачання, перестає функціонувати, отже виникає погіршення зору, випадіння сектору поля зору. Оклюзія артерії сітківки і погіршення зору часто виникає блискавично. Пошкодження може бути суттєвим або частковим, це залежить від локалізації, діаметру судини та від тривалості ураження.  У частини пацієнтів (до 15%) попередньо можлива втрата зору, що відновлюється через кілька годин, - це зумовлено спазмом артерії або її критичним звуженням і, як правило, є передвісником остаточної оклюзії.

Причини виникнення

Патогенетичними причинами є потовщення стінки артерії, звуження її просвіту, закупорка холестериновою бляшкою або частиною тромбу чи ембола, внаслідок чого порушується кровопотік по судині, а частина сітківки, яку вона кровопостачає, втрачає джерело живлення. Це, фактично, своєрідний "ішемічний інфаркт сітківки".

Діагностика захворювання

Діагноз оклюзії центральної артерії сітківки, гілки центральної артерії сітківки офтальмолог встановлює на основі огляду очного дна. Дане захворювання має специфічні зміни. Сітківка секторально або по всій периферії бліда з сірим відтінком, мутна та набрякла, лише в ділянці макули (центральної ділянки сітківки) округлої форми зона червоного забарвлення – симптом "вишневої кісточки". Це пояснюється тим, що макула кровопостачається в основному капілярами судинної оболонки, а решта сітківки за рахунок центральної артерії сітківки. У 20% пацієнтів можлива неспецифічна картина очного дна. Ефективним допоміжним методом діагностики є флюоресцентна ангіографія сітківки.

Лікування 

На сьогоднішній день немає доведеного ефективного методу лікування оклюзії центральної артерії сітківки. Лікувальна тактика, в першу чергу, спрямована на профілактику ускладнень і подальших оклюзій. Використовують різноманітні групи препаратів (судинопоширюючі, антикоагулянти, спазмолітики, гіперосмотичні, гормональні та ін.). Захворювання вимагає невідкладної допомоги під пильним наглядом лікаря.

Надзвичайно важливо, щоб Ваш орган зору знаходився під наглядом, після того, як сталася оклюзія центральної артерії сітківки. У даного захворювання, на жаль, несприятливий прогноз. Лише деякі пацієнти відчувають несуттєве покращення зору через кілька днів після перших проявів хвороби. Це, як правило, стосується випадків коли уражається гілка артеріїї сітківки.

Можливі ускладнення 

В 50% випадків зір знижується до 0,01. Внаслідок втрати кровопостачання волокна зорового нерва починають відмирати і у 10% виникає атрофія зорового нерва. Нечастим, але важким ускладненням, може бути виникнення вторинної (неоваскулярної) глаукоми у 2% випадків, що теж може спричинити остаточну втрату зору. Приступи різкого підняття очного тиску супроводжуються значним болем та почервонінням ока. Для блокування глаукоми може бути проведене лазерне лікування, хоча ця маніпуляція не поверне зору.

Група ризику

Захворювання виникає у віці 50-70 років, частіше у чоловіків, ніж у жінок. Пацієнти з ОЦАС потребують обстеження суміжних спеціалістів для виявлення причини виникнення оклюзії. Захворюваннями, які підвищують ризик виникнення оклюзії центральної артерії сітківки, є атеросклероз, гіпертонічна хвороба, ревматична хвороба серця, артеріїт, а також, у окремих випадках, інфекійні захворювання (цитомегаловірус, ВІЛ – СНІД та ін.), сепсис, множинні травми, маткові та шлунково-кишкові кровотечі. У 20% випадків причину встановити не вдається.