Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Макулярна "дірка"

Симптоми

Макулярна дірка - це захворювання, при якому виникає дефект шарів центральної частини сітківки. Пошкодження структур тканин є причиною погіршення функціональних властивостей ока, що проявляється як "темна пляма" у центрі зображення, яка не зникає при рухах ока, перешкоджає розпізнавати риси обличчя, погіршує кольоросприйняття. Макулярна "дірка", як правило, не має схильності до прогресування, не впливає на периферичний зір, отже, не призводить до повної втрати зору

Причини виникнення

На сьогодні не встановлено однієї достовірної причини виникнення цього стану. "Дірка" може виникати спонтанно (ідіопатично) або як наслідок вікових змін. Скловидне тіло, гелеподібна субстанція, яка заповнює порожнину очного яблука, з віком втрачає свою еластичність,  починає поступово відшаровуватись від поверхні сітківки і, у випадку наявності міцного анатомічного прикліплення, тракція скловидного тіла у макулі може спричинити механічний дефект.

Частота виникнення макулярної дірки – 0,3%, один пацієнт на 1000 осіб. Співвідношення ризику виникнення даної патології у жінок та чоловіків 3:1. Факторами, що сприяють виникненню "дірки", є перенесена травма, макулярний набряк, міопія високого ступеня, запальні процеси органа зору. Хоча макулярна дірка частіше виникає у певний період і на одному оці, ризик виникнення аналогічної ситуації на іншому 10-15%.

Діагностика

Методом, на основі результатів дослідження якого можна достовірно діагностувати наявність макулярної "дірки", є оптична когерентна томографія. Захворювання протікає у чотири стадії. На першій можливе самовільне розрішення захворювання, в результаті повного відшарування скловидного тіла  (у 60%). Якщо процес не зупиняється, то до розвитку 4-ї стадії проходить, як правило, 4-5 місяців. Зорові функції можуть коливатися від 0,8 (1-2 стадія) до 0,02 - 0,1 (3-4 стадія).

Лікування

Єдиним методом лікування макулярної "дірки" є оперативне втручання - вітреоретинальна хірургія.