Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Лазерне лікування діабетичної ретинопатії

Лазерна коагуляція сітківки

Лазерна панретинальна коагуляція сітківки достатньо ефективний метод лікування. Цей метод лікування обирають при непроліферативній ретинопатії з метою профілактика її переходу у проліферативну. Доведена ефективність лазерного лікування при клінічному набряку макули.

Лазерна фотокоагуляція проводиться у сидячому положенні під місцевою крапельною анестезією. Процедура триває протягом 20-40 хвилин. На око пацієнту встановлюють лінзу, для отримання чіткого зображення очного дна. Лікар-офтальмолог наносить серію спалахів лазерним променем, що створюють точкові опіки на сітківці, тим самим припікаючи судини, що кровоточать.

Перед проведенням лазерного лікування лікар може запропонувати пацієнту пройти флюоресцентну ангіографію, щоб з’ясувати розташування ділянок судин, що мають дефекти.

Лазерна фотокоагуляція при клінічному набряку макули

Коли  набряк макули досягає високих рівнів і починає суттєво впливати на зорові функції, доцільним є проведення лазерне лікування.

Втручання практично безболісне. До цього часу достовірно невідомо механізму впливу даного лікування. Існує думка, що точкові опіки на сітківці, що створюються спалахами лазерного променя, стимулюють  відновлення судинної стінки.

Якщо пропотівання рідини крізь капіляри блокується, набряк макули регресує. У складних випадках необхідне проведення декількох серій лазеркоагуляції. Найвищий ефект після лікування спостерігається  протягом 3-4 місяців, а тривалість лікування -  індивідуальна.

Незважаючи на передбачувані високі результати, слід пам’ятати, що лазер не ліквідовує  проблему діабету, а бореться лише з його наслідками. Якщо рівень глюкози в крові і надалі  залишатиметься високими, новоутворені судини будуть продовжувати розвиватись і знову провокувати набряк макули. Кожне наступне виникнення набряку макули буде провокувати незворотні зміни зору.

Можливі побічні дії лазерного лікування клінічно значимого набряку макули

Лазерна фотокоагуляція макули проводиться не у самій макулі, а у чотирьох квадратах у формі сітки біля неї, неторкаючись її центральної частини. Якщо пацієнт під час втручання різко повернув голову чи око, лікар випадково може попасти у центр, що потенційно може вплинути на зір. У таких випадках можлива поява невеликої нерухомої чорної крапки у центрі зображення, але, як правило, якщо площа опіку незначна, мозок з часом виключає її з зображення.

Інколи трапляються випадки, коли  набряк макули не реагує на лазерне лікування. Тоді його поєднують з введенням всередину ока пролонгованих стероїдів або препаратів, що блокують  ріст новоутворених судин ("авастин", "люцентіс"). Введення медикаментів безболісне, весь процес триває до 15-20 хв. Тривалість дії від 30 до 90 днів, а згодом,  у разі потреби, медикаменти вводять повторно. У рідких випадках можливі ускладнення у вигляді катаракти та глаукоми.

Лазерне лікування проліферативної ретинопатії

Лазерне лікування є  ефективним при проліферативній ретинопатії, особливо на етапі формування  новоутворених судин. Припікання цих неповноцінних судин є профілактикою кровиливів у скловидне тіло.

Лазерна фотокоагуляція рекомендована пацієнтам  у яких є виражена неоваскуляризація та тим, що мають загрозу її виникнення. Вона проводиться  по периферії сітківки. Наноситься приблизно 1000-1500 коагулянтів, невеликих округлих опіків. Процедура проводиться під місцевою анестезією і є практично безболісна. Припікання сітківки також додатково фіксує її до підлеглих структур, що також є профілактикою відшарувань.

Можливі побічні дії лазерного лікування

Набряк макули може прогресувати після проведення панретинальної лазеркоагуляції, що може спричинити погіршення центрального зору. У більшості пацієнтів набряк макули проходить самостійно, але у складних випадках необхідне додаткове застосування медичних препаратів.

Після панретинальної лазеркоагуляції частина пацієнтів може зауважити погіршення  периферичного та сутінкового зору. Якщо є виражені проліферативні тяжі у скловидному тілі, після фотокоагуляції можливе їх скорочення і вторинне відшарування сітківки.