Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Класифікація глаукоми

Глаукома може бути вродженою і набутою.

При вродженій глаукомі діти народжуються вже з підвищеним внутрішньоочним тиском (ВОТ) або ж підвищення ВОТ виникає незабаром після народження. При підвищенні ВОТ у дитячому віці говорять про дитячу глаукому, а якщо це трапляється у підлітковому віці, застосовують термін ювенільна, або юнацька глаукома.

Набута глаукома виникає, як правило, у людей після 40 років.

В залежності від факторів, які пояснюють підвищення внутрішньоочного тиску, глаукому поділяють на первинну і вторинну. При первинній глаукомі причина підвищення ВОТ на даний час невідома. При вторинній глаукомі причинами підвищення ВОТ може бути важка контузія очного яблука з підвивихом або вивихом кришталика, запальне захворювання райдужки і війчастого тіла, проникаюче поранення очного яблука, набухаюча катаракта, стан після ішемічних захворювань чи при цукровому діабеті.

В залежності від механізму порушення відтоку внутрішньоочної рідини глаукому поділяють на відкритокутову і закритокутову

В похилому віці найчастіше зустрічається відкритокутова глаукома. При цій формі захворювання найбільш ймовірно ВОТ підвищується повільно внаслідок старіння і склерозування стінки шлемового каналу. Відкритокутова глаукома протікає безсимптомно, допоки не з’являться зміни поля зору. Часто пацієнти звертаються до офтальмолога при значному звуженні поля зору, тобто на розвинутій стадії глаукоми, коли лікування є малоефективним і скероване лише на стабілізацію захворювання. Тому періодичні профілактичні огляди в офтальмолога, включно з вимірюванням ВОТ, після 40 років є вкрай важливими і дозволяють виявити дане захворювання на початкових стадіях.

Закритокутова глаукома зустрічається рідше, ніж відкритокутова, і розвивається переважно у людей працездатного віку. Захворювання виникає зазвичай у далекозорих людей. Анатомічні особливості далекозорого ока (мілка передня камера і великий кришталик) сприяють розвитку захворювання. Оскільки кут передньої камери вузький, обмежується і сповільнюється потік рідини, що проходить через нього. При різних ситуаціях: тривалій роботі в темноті, при стресі, прийомі різних препаратів, які поширюють зіницю, кут передньої камери закривається райдужкою і порушується відтік внутрішньоочної рідини з ока. ВОТ різко підвищується, що може призводити до розвитку гострого приступу глаукоми. В ряді випадків шляхом заміни природного кришталика (тобто виконанням операції по видаленню катаракти) вдається досягнути повної стабілізації захворювання.