Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Майбутнє лазерної корекції зору

За чверть століття розвитку лазерної корекції зору цей метод вийшов на "рівень насичення", і очікувати в цьому напрямі особливого прориву навряд чи варто. Але це не означає, що технологія не буде розвиватися. Розвиток відбуватиметься, і, перш за все, за двома наступними напрямами. Перший - подальша автоматизація, зниження ролі людського фактора. Другий - розширення кола пацієнтів за рахунок тих, кому раніше лазерна корекція допомогти не могла (складний астигматизм, проблемна рогівка та ін.).

Більш вища автоматизація вимагатиме насамперед заміни мікрокератома на інфрачервоний фемтосекундний лазер. Він не відділяє лоскут, а, фокусуючись на потрібній глибині рогівки, формує там безліч дрібних газових пухирців, що лежать в одній площині, і таким чином відшаровує його (процедура схожа на процес запису двошарового DVD лазером комп'ютерного приводу). Це дозволяє контролювати параметри лоскута з мікронною точністю і значно знижує, порівняно з механічним мікрокератомом, ймовірність помилки. Лікар в такій операції виконує лише контролюючі і допоміжні функції, а всі критичні маніпуляції відбуваються під керівництвом комп'ютера.

Треба сказати, що поки від фемтолазера очевидні переваги отримує перш за все лікар, а не пацієнт. У першого зменшується обсяг ручної роботи, другому ж операція обходиться дорожче, оскільки вартість фемтолазера близько 300 тисяч доларів.

У застосуванні фемтолазерів медики пішли ще далі. Вже проводяться експериментальні операції, в яких і відділення лоскута, і модифікація форми рогівки проводяться одним і тим же фемтолазером. Багато фахівців вважають, що розвиток цієї технології приведе до того, що необхідність у відділенні лоскута взагалі відпаде і корекція буде проводитися в товщі рогівки. Сформований, при випаровуванні тканини, газовий міхур можна видаляти, наприклад, через мікроскопічні проколи.

Говорячи про лазерну корекцію зору, не можна не згадати про лікування пресбопії за технологію LASIK, за допомогою якої коректують старечу далекозорість. З віком кришталик втрачає еластичність, а значить, здатність змінювати фокусування, тому літні люди, як правило, не дуже добре бачать на будь-якій відстані: як далеко, так і поблизу. Щоб виправити це, зазвичай використовують біфокальні окуляри, скла яких складаються із двох  лінз, розділених по горизонталі. Читаючи, людина опускає очі і користується нижніми лінзами, а якщо, приміром, треба вести автомобіль - дивиться на дорогу через верхні. При лазерній корекції хірургу доводиться створювати на рогівці своєрідний аналог біфокальних окулярів. Втім, поки що ця методика не надто добре відпрацьована.