Logo Alt
(050) 804 70 70
(032) 244 70 70
(097) 244 70 70
з питань лазерної корекції зору
вул. Наукова 96 Б

Види діабетичної ретинопатії

Інколи пацієнти не підозрюють, що у них діабет. Погіршення зору, спровоковане діабетичною ретинопатією, може бути першим симптомом серйозного захворювання. Протягом перших 5 років ретинопатія може протікати безсимптомно. Зміни гостроти зору коливаються від мінімальних до повної сліпоти і, в першу чергу, залежать від загального соматичного стану пацієнта.

Ретинопатія протікає у вигляді двох видів: непроліферативна і проліферативна.

Непроліферативна (проста діабетична) ретинопатія 

Це найбільш поширена форма, що виявляється у 80 % пацієнтів. Вона рідко спричиняє сліпоту, але може провокувати суттєве погіршення зору. Типовим скаргами є зниження контрастності кольоросприйняття і сутінкового зору.

При непроліферативній ретинопатії пошкодження не виходять за межі шарів сітківки. В першу чергу відбувається ураження мікросудин: частина  з них закупорюється; формуються судинні аномалії, мішкоподібні розширення, що мають назву – мікроаневризми. Ці ланки неповноцінні, через них відбувається протікання рідкої частини крові та вихід складових елементів (ліпіди, білкові фракції і т.д.), що накопичуються між шарам сітківки і мають вигляд "твердих" та "м’яких" ексудатів, точкових та мазкоподібних крововиливів. Для цієї стадії характерне також формування задньокапсулярної катаракти.

У частини пацієнтів непроліферативна ретинопатія ніколи не прогресує, у інших,  особливо при неконтрольованих рівнях глюкози в крові, розвивається значна кількість капілярних блоків, що спричиняє погіршення постачання до сітківки кисню, а це є передумовою виникнення проліферативної ретинопатії.

Проліферативна ретинопатія

Недостатнє надходження кисню провокує ріст новоутворених, неповноцінних судин на поверхні сітківки та диску зорового нерва. Крихкі новоутворені судини є джерелом крововиливів у скловидне тіло, внаслідок чого скловидне тіло мутніє, змінює свою консистенцію, у ньому формуються тяжі, що також можуть обростати новоутвореними судинами – фіброз.

Крововиливи  у скловидне тіло мають вигляд мережива чи вітражів калейдоскопа, що суттєво впливає на зорові функції. Тяжі скловидного тіла, можуть міцно зростатися з шарами сітківки і в подальшому становлять загрозу відшарування сітківки. Новоутворені судини при тривалій недостачі кисню в тканинах (гіпоксії) формуються також у райдужці і є причиною вторинної глаукоми.